19 października 2022

Nagrody The Best Of Welding wręczono podczas gali wieńczącej drugi dzień Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING (18-20.10), odbywających się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Najlepsze praktyki w branży – nowe technologie, innowacyjne materiały i rozwiązania techniczne – zostały docenione przez jury konkursu, w skład którego weszli uznani eksperci.

Konkurs The Best of Welding to inicjatywa portalu WNP.PL i Grupy PTWP, będąca integralną częścią 8. edycji Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING – najważniejszej imprezy poświęconej spawalnictwu w Polsce i jednej z najważniejszych branżowych wydarzeń w Europie. Podczas wieczornej gali, która odbyła się 19 października br., na zakończenie drugiego dnia targów, nagrodzono najciekawsze, nowatorskie rozwiązania techniczne, urządzenia i osprzęty, materiały, oprogramowania i sprzęty pomocnicze.

Jury składające się z ekspertów, menadżerów oraz przedstawicieli instytucji branżowych wybrało ośmiu równorzędnych zwycięzców konkursu.

Półautomat spawalniczy PAS-1200 – PERUN
Skraca czas spawania i zwiększa precyzję wykonania spoin, jednocześnie ograniczając kontakt ze szkodliwymi gazami i ryzyko poparzenia przez łuk elektryczny. Wykorzystywany w warsztatach mechanicznych, w stoczniach, w firmach wykonujących zbiorniki, rurociągi i konstrukcje stalowe oraz w fabrykach podwozi samochodów ciężarowych.

TOCK ROBOTAR – TOCK AUTOMATYKA
Zrobotyzowane stanowisko szkoleniowe służące do symulacji spawania w rozszerzonej rzeczywistości. W innowacyjny sposób wspomaga praktyczne kształcenie przy robotyzacji robót spawalniczych w przemyśle maszynowym. Składa się z symulatora spawania SOLDAMATIC, połączonego poprzez sieć komputerową z robotem przemysłowym KUKA.

Innowacyjna technologia dla linii do produkcji litego drutu spawalniczego – TYSWELD
Innowacyjna technologia funkcjonująca w ramach kompletnej linii produkcyjnej, obejmująca aż trzy podstawowe etapy produkcji litego drutu spawalniczego. Umożliwia rozwijanie, czyszczenie, wstępne przeciąganie na sucho, przeciąganie do średnicy końcowej i miedziowanie oraz precyzyjne nawijanie drutu na szpule lub na beczki.

Głowica FSW firmy Stirweld – Technika Spawalnicza
Implementowana w obrabiarkach CNC i robotach przemysłowych głowica, której montaż trwa nie dłużej niż 15 minut, od lat jest wykorzystywana w światowym przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i w innych gałęziach przemysłu. Dostarczana jest z systemem software, monitorującym pracę w czasie rzeczywistym. Pozwala to na wprowadzenie maksymalnego obciążenia obrabiarki w osi Z, nastawę oraz kontrolę siły docisku narzędzia i temperatury procesu.

Fronius iWave – saz-WELDING
iWave to seria zaawansowanych urządzeń umożliwiających sprawną obsługę wielu metod spawania. Zastosowane źródło prądu pozwala na uzyskanie perfekcyjnej spoiny, a modułowa i elastyczna konstrukcja gwarantuje wysoką funkcjonalność. Bezprzewodowe połączenia oferują spawaczowi więcej swobody i bezpieczeństwo.

Urządzenia X5 Pulse 400/500 FastMig i Master M 358 – Kemppi
Skonstruowana z myślą o najbardziej wymagających klientach seria innowacyjnych, zaawansowanych półautomatów spawalniczych wraz z nowym oprogramowaniem, dająca możliwość monitorowania cyklu produkcyjnego i jego ciągłej optymalizacji. Dzięki temu spawacz, ustawiając parametry urządzenia, jeszcze przed zajarzeniem łuku widzi, czy będzie wykonywał swoją pracę zgodnie z instrukcją WPS.

Robot spawalniczy QIROX QRC 350E z automatyczną wymianą narzędzia – Cloos Polska
Sześcioosiowy robot wyposażony w ramię przegubowe z siódmą osią mimośrodową zintegrowaną między podstawą robota a centralnym punktem osi, zwiększającą zakres pracy, przy jednoczesnym zachowaniu synchronizacji ruchów wszystkich osi. Integracja narzędzia wymiennego na przegubie umożliwia zastosowanie kilku procesów spawalniczych z wykorzystaniem jednego robota. Sterowanie odbywa się poprzez jeden panel, a robot może pracować w dowolnym zakładzie przemysłowym, w niemal każdych warunkach.

Bezszwowy drut spawalniczy MULTIMET MULTICORE B-35 – Multimet
Dzięki odporności na reabsorbcję wilgoci z powietrza, bezszwowy drut spawalniczy Multimet ma przedłużony okres przechowywania i daje przewagę nad drutami proszkowymi produkowanymi przy użyciu technologii „na zakładkę”. Gwarantuje utrzymanie możliwie najniższego poziomu wodoru dyfuzyjnego, tym samym maksymalnie chroni materiał przed pęknięciem zimnym. Umożliwia zwiększenia wydajności o 50 proc. w porównaniu z alternatywnymi produktami.

Jury konkursu tworzyli:

Podczas gali wyróżnione zostały również trzy najlepsze ekspozycje wystawców targów ExpoWELDING. W tym gronie znaleźli się:
Valk Welding
IGM Robotersysteme
Pferd-VSM

Międzynarodowe Targi Spawalnictwa ExpoWELDING, w ramach których zorganizowano konkurs The Best of Welding, odbyły się pod honorowym patronatem Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Spawalnictwa, organizatora 63. Międzynarodowej Konferencji Spawalniczej i 5. Międzynarodowego Seminarium Klejenia.

ZOBACZ WIĘCEJ